Shimla - Magiczna kraina w Himalajskich Indiach


Shimla  – miasto w północnych Indiach, w Himalajach Małych, stolica indyjskiego stanu Himachal Pradesh.
Populacja miasta w 2001 roku wynosiła 142 161 mieszkańców.
Shimla leży na wysokości od 1950 do 2300 m n.p.m. Miasto powstało podczas wojen Gurkhów z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską w latach 1814-16. Podczas kolonizacji brytyjskiej było letnią stolicą Indii. W tym czasie do Shimli doprowadzono linię kolejową z miejscowości Kalka i wybudowano wiele budynków wzorowanych na brytyjskiej architekturze kolonialnej. Obecnie Shimla jest znanym kurortem wypoczynkowym i ośrodkiem przemysłu włókienniczego i spożywczego. Na wznoszącym się nad miastem wzgórzu Jakhoo (2455m) znajduje się świątynia poświęcona Hanumanowi.
Po wojnie między Indiami a Pakistanem z 1971 i powstaniu ze Wschodniego Pakistanu Bangladeszu prezydent Pakistanu Zulfikar Ali Bhutto i premier Indii Indira Gandhi podpisali w Shimli umowę, zgodnie z którą ustalono w Kaszmirze prowizoryczna granicę pokoju, tzw. Line of Control (LOC). (za wikipedia.com)
Do rejonu Shimla, napływają masowo ludzie z niżej położonych partii Indii....po to by chociażby zobaczyć śnieg, którego widoku nigdy nie uraczą żyjać w innych rejonach kraju.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz