Malediwy - idyliczne miejsce, które niebawem może zniknąć pod taflą wody!

Wyprawa na Malediwy 2018: Śpiesz się zanim całkowicie znikną!


Malediwy
.....idyliczne miejsce do którego każdy napewno 
chciałby zajrzeć choć raz w życiu......Niestety cały kompleks wysp może znaleźć się pod wodą w ciągu najbliższych 80-90 lat. To za sprawą bardzo niskiego położenia nad poziomem otaczającego wysepki oceanu (najwyższy punkt kraju to zaledwie 2.4m npm, a średnio natomiast wyspy są usytuoowane zaledwie 1.5 metra nad poziomem morza).

Jest to spowodowane drastycznie powiększającym się efekem cieplarnianym, który jeśli nie zostanie powstrzymany (lub zminimalizowany) spowoduje całkowity kataklizm tego pięknego państwa!
Władze kraju już pracują nad znalezieniem odpowiedniego rozwiązania tego problemu by uchronić się przed klęską. Budowane będą hotele i resorty na sztucznych wyspach, które bez względu na poziom wody w oceanie będą bezpieczne od zatopienia. 

Malediwy – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.
W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim. Po trzech latach proklamowano republikę. 
Malediwy są krajem muzułmańskim. (za wikipedia.com)Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km², mieszkańców 396 tys. (stan na rok 2009), co daje zagęszczenie 1321 os./km². Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, i dlatego jego średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2130 mm a średnia roczna temperatura powietrza 27 °C. (za wikipedia.com)
Na Malediwach powstanie pierwszy na świecie podwodny hotel, zaprojektowany jak i wybudowany przez... polska firmę!   (wizualizaje projektu poniżej)*

*Więcej na ten temat wkróce w osobnym wpisie. Wyspy słynną nie tylko z pięknej fauny i flory i są jednym z najlepszych miejsc do nurkowania
Lotnisko Ibrahim Nasir International Airport


Macie już ochotę się tam wybrać? :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz